Висновки аудитів

НДО потрібно навчитися цивілізовано співпрацювати з політичними силами *

Друк
Громада та влада
Перегляди: 1425

Всі ми добре знаємо, що головна і принципова відмінність громадських організацій від політичних партій та блоків полягає в тому, що вони ніколи не ставлять собі замету прихід до влади, їх зусилля, перш за все, спрямовані на вирішення соціальних проблем суспільства або проблем конкретної групи людей через співпрацю з існуючою владою. Але в такому випадку закономірно виникає питання чи повинні НДО брати участь у передвиборчому процесі, чи їм краще зачекати, поки нову владу буде обрано, і вже тоді розпочинати з нею працювати? Сьогодні ми пропонуємо вашій увазі точку зору президента Кіровоградського обласного об'єднання громадян «Інститут соціокультурного менеджменту» Лева Абрамова.

- Громадські організації - це осередки активності в суспільстві, тому, зрозуміло, що вони не можуть залишатися осторонь від такого важливого процесу як передвиборча кампанія. Але хочу зазначити, і я в цьому глибоко переконаний, ні в якому разі громадські та благодійні організації не повинні асоціювати себе з будь-якою політичною силою. Це, перш за все, зашкодить їхньому авторитету, а потім відобразиться на їх майбутній діяльності. На жаль, під час минулих передвиборчих кампаній було багато випадків, коли політичні сили залучали до себе громадських діячів для того, щоб підняти свій авторитет у суспільстві. Це далеко не завжди було корисним в стратегічній перспективі для розвитку як конкретної громадської організації, так і громадського сектору в цілому.

Громадські організації під час виборів повинні займатися тим, що їм притаманно і за інших обставин. Організації демократичного спрямування можуть спостерігати за виборами: наскільки чесно і прозоро вони відбуваються, чи нема порушень виборчого законодавства, чи не утискаються права журналістів на свободу слова, чи мають політичні сили рівні можливості на висвітлення в суспільстві своєї позиції і багато іншого. Дуже непогано проявили себе в цьому напрямку такі відомі організації як Комітет виборців України, багато регіональних організацій, коли вони готували спостерігачів на виборах, проводили семінари для членів виборчих комісій, тощо. НДО можуть займатися правозахисною діяльністю, наприклад, по захисту прав тих же журналістів, якщо вони страждають під час передвиборчої кампанії.

Іншим дуже важливим напрямком діяльності організацій третього сектору - є лобіювання своїх інтересів. Заздалегідь перед виборами, коли тільки формуються передвиборчі програми, громадські організації могли б пропонувати політичним силам врахувати в своїх передвиборчих програмах інтереси певних соціальних груп, наприклад, соціально незахищених верств населення, тих, що постраждали від Чорнобильської катастрофи або підприємців, в залежності від того, чим займається громадська організація. Це була б найбільш цивілізована форма роботи з політичними силами. Але навіть у цьому випадку НДО ні в якому разі не повинні втручатись безпосередньо в політичне життя, не підтримувати жодну з політичних сил.

- Ваша організація зараз теж працює над проектом, спрямованим на передвиборчу тематику. Якщо можна детальніше про нього...

-     Наша організація зараз працює над проектом «Аналіз передвиборчих партійних програм", який спрямовано на суспільні групи, з якими ми постійно працюємо – це журналісти та громадські активісти Кіровоградської області. Це проект не політичний, він спрямований на те, щоб допомогти цим професійним групам стати більш кваліфікованими і більш якісно оцінювати ті пропозиції, з якими різні політичні партії йдуть до виборців. Цей напрямок діяльності не новий для нашої організації, бо ми постійно працюємо з журналістами та лідерами громадських організацій в різних просвітницьких програмах і головна наша мета – дати інформацію, яка допоможе їм якнайкраще виконувати свою функцію в суспільстві. Досягти цього ми плануємо в ході двох тренінгів, кількох інформаційних сесій та з допомогою розповсюдження спеціального випуску нашого інформаційного бюлетеню НДО-Інформ. Ми будемо висвітлювати хід подій у проекті, а також іншу цікаву інформацію на нашому веб-сайті www.presscat.org.ua Новою формою роботи для нас є проведення навчальної гри «Що? Де? Коли?» - кубок „Вибори-2006" спільно з молодіжною громадською організацією „КОЛІР". В невимушеній, цікавій і звичній для молоді формі ми спробуємо розповісти їм про особливості законодавства та інші аспекти передвиборчої кампанії.

Особливий акцент у цьому проекті ми робимо на аналіз передвиборчих партійних програм. Причому ми не оцінюємо якісь конкретні партійні програми. Це не наше завдання, це - завдання виборців. Ми лише даємо інструмент для оцінювання або певний алгоритм, з допомогою якого можна було б якісно і професійно оцінювати передвиборчі програми всіх політичних партій.

-  На які зміни в суспільстві ви розраховуєте в результаті проведення цього проекту?

- Найголовніше для нас: по-перше, щоб суспільство звернуло увагу на необхідність аналізу передвиборчих партійних програм; по-друге, щоб журналісти та громадські діячі більш активними під час цієї кампанії; і, по-третє, щоб суспільство зрозуміло, що програма політичної партії, особливо якщо вона перемогла на виборах, це є певний інструмент, який можна використовувати вже після виборів для контролю за тим, дотримується чи не дотримується партія своїх передвиборчих обіцянок. Це процес дуже нелегкий і незвичний для нас, але без цього ніколи не буде реальної демократії. Політики мають право робити певні політичні кроки, але вони повинні нести за це відповідальність, перш за все, перед суспільством, перед тими людьми, які повірили їм і віддали за них свої голоси на виборах.

 

* - НДО-Інформ №1 (36), 2006