В наш час рівень правової культури і правосвідомості в Україну надзвичайно низький. Велика частина населення не знайома з механізмом захисту своїх прав, що є причиною порушень їхніх основних прав і свобод у повсякденному житті.
Велика кількість громадян, які проживають в с. Велика Круча та в Пирятинському районі, не мають доступу до використання правових можливостей, наданим іншим, превелегіованим в цьому відношенні членам суспільства, а саме: справедливого та чесного суду, закріплення та захисту майнових прав, трудових прав та можливості існування власної приватної ініціативи.
Є очевидним, що рівень доходів не дозволяє їм звертатися в приватних адвокатів і юристів за юридичною консультацією, простежується обмеження в доступі до правових інструментів, які б дозволили їм захищати самостійно свої права та інтереси ГО «Жіночі ініціативи», в рамках проекту «Посилення правових можливостей громадян Пирятинського району», що реалізується за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження», створила Центри безкоштовної правової допомоги населенню, що функціонують з січня 2012 y Центрі громадської активності, м. Пирятин, вул . Леніна, 59 (2 поверх РБК) і в селі Велика Круча, вул. Леніна 109.
Мета проекту: Надавати представникам бідних верств населення м. Пирятин, с. Велика Круча базову інформацію та консультації з правових питань, необхідну юридичну допомогу шляхом організації роботи Центру правової інформації та консультацій ГО «Жіночі ініціативи» в м. Пирятин, с.Велика Круча, а також підвищувати рівень спроможності населення самостійно захищати себе правовими методами.
Метою діяльності правових центрів є поліпшення становища людей, що проживають в умовах бідності та соціальної ізоляції, через подолання перешкод реалізації ключових прав, зокрема: право власності, трудові права, підприємницькі права, право на доступ до правосуддя.
Місія проекту: якнайширше розповсюдження та виховання цінностей громадянського суспільства у громаді міста та села, формування почуття людської гідності та поваги до прав людини, подолання правового нігілізму та тотальної суспільної недовіри, а також активно співпрацювати з органами місцевого самоврядування для розв’язання індивідуальних проблем та захисту суспільних інтересів.
Принципи роботи Центрів:
- підвищення рівня правової захищеності місцевих жителів;
- сприяти попередженню правових проблем;
- співпрацювати з органами місцевого самоврядування;
- Центр є незалежним від будь-яких суб’єктів владних повноважень, а також
політичних партій;
- допомога надається безкоштовно в тому числі для всіх міських та сільських
мешканців.
Центри працюють 13 днів на місяць та 13 годин на тиждень, прийом здійснюється в м. Пирятин - щосереди з 9.00 до 16.00, в с. Велика Круча - вівторок з 13:00 до 16:00 год., п'ятниця з 12:00 до 15:00 год. в спеціально обладнаному приміщенні де розміщений інформаційно-правовий стенд.
Під час відвідування Центрів громадяни отримували безкоштовну правову консультацію, брошури з правової просвітницької інформацією про земельні, спадкових, трудових, цивільних та інших відносин, питання, пов'язані з конфліктними ситуаціями з органами державної влади та органами місцевого самоврядування, з питань, пов'язаних із зверненням до суду, інших органів та установ, приватного права тощо.
Центри надавали усні та письмові консультації, роз'яснення з загальних питань правового характеру, письмові довідки по законодавству, складання заяв та інших документів правового характеру;
Наразі організація - єдина в Пирятинському районі, яка надає правову допомогу на безоплатній основі. Діяльність Центру поширюється на 3 села, м. Пирятин, а також Пирятинський район.
За 6 місяців роботи Центрів юристом було надано 86 безкоштовних консультації громадянам, що мешкають у м. Пирятині (26 звернень) та у сільській місцевості Пирятинського району та с. Велика Круча (60 звернень).
Аналізуючи звернення громадян за звітній період за пріоритетними напрямками права (трудові, підприємницькі права, право власності та доступ до правосуддя), за кількістю звернень їх можна розподілити так (кількісні показники надано з розрахунку, що за одне звернення могли підніматися проблеми, що стосуються декількох груп прав):
1. Соціальне забезпечення (26 звернень) звернення потребували роз’яснення чинного законодавства України по питаннях соціальних гарантій та виплат для населення передбачених Законами України та Конституцією України зокрема (порядок отримання допомоги при народженні дитини, отримання безкоштовних ліків, доплат та надбавок до заробітної плати та пенсії, допомоги на поховання тощо).
2. Спадкові (11 звернень) передбачали роз’яснення по питаннях спадкування за заповітом, законом, порядку відкриття спадкової справи та прийняття спадщини, а також про наслідки пропущення шестимісячного строку для прийняття спадщини.
3. Доступ до правосуддя (17 звернень) звернення стосувалися невиконання судових рішень по ДІТЯМ ВІЙНИ поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду та написання процесуальних документів (заяв про розлучення та стягнення аліментів, визнання права власності заперечень тощо).
4. Трудові права (11 звернень). Ці звернення стосувалися питання затримки виплати заробітної плати та порушень трудового законодавства.
5. Право власності (3 звернень). Звернення за даним напрямком права стосувалися отримання поради, роз’яснення, консультації яким чином якнайповніше реалізувати свої права щодо розпорядження та управління своїм майном, зокрема оренда рухомого та нерухомого майна.
6. Підприємницькі права (1 звернень) Консультації стосувалися питань вибору найзручнішої організаційно-правової форми для зайняття підприємницькою діяльністю.
7. Інші права (близько 51 звернень). Найбільш частими за звітній період були звернення, що стосуються соціального та пенсійного забезпечення, житлових прав, сімейних, спадкових та інших.
Центри впроваджують механізм запобігання спірних ситуацій в суспільстві шляхом їх колективного обговорення з населенням з правової точки зору з урахуванням інтересів сторін, а також інформує населення про прийняті рішення органами місцевого самоврядування та їх значення для населення. Дана інформаційно - правова діяльність центру позитивно впливає на ефективність управління, адже добре поінформована громада здатна краще сприйняти та інтерпретувати до умов владні рішення, донести їх населенню.
Також Центр веде просвітницьку роботу з місцевим населенням з метою сприяння громадської активності та залучати місцеве населення до свідомого, самостійного підходу до вирішення ситуацій правового характеру.
Аналіз загальних проблем і правових ситуацій, з якими ми постійно стикаємося вимагають залучення уваги як широких мас, так і державних чиновників.