Підтримати нашу діяльність
  АТ "УКРСИББАНК", МФО 351005, р/р 26005501684800 КООГ "ІСКМ", Код ЄДРПОУ 26114563 Призначення переказу: Безповоротна фінансова допомога
  Перша Новини ВЛАДА ЧИ ГРОМАДА: ХТО В ОГАЙО ГОЛОВНИЙ?

  ВЛАДА ЧИ ГРОМАДА: ХТО В ОГАЙО ГОЛОВНИЙ?

  Американська програма «Відкритий світ», створена Конгресом США, з 1999 року дає можливість політичним і громадським лідерам з України відвідати США для короткострокового навчання. В цьому році одним із українських делегатів стала депутат Вознесенської міської ради  - Бальцер Вікторія. Як учасник програми, Вікторія отримала можливість безпосередньо спостерігати та пізнавати досвід американського політичного, ділового та громадського життя в Акроні, штат Огайо.

   

  В серці демократії……

   

  Знайомство української делегації з США розпочалось з відвідування «серця демократії» -  м. Вашингтон в якому зосереджені усі три гілки федеральної влади, включаючи  резиденцію Президента США - Білий Дім, Конгрес та Верховний Суд. Завдяки можливостям програми «Відкритий світ» нам вдалось відвідати  Бібліотеку Конгресу, що є найбільшим за площею книгосховищем та однією з найважливіших бібліотек світу. Загальний обсяг фондів Бібліотеки нараховує понад 138 мільйонів одиниць збереження.

   

  Коли українських делегатів запросили зустрітися з Сенатором  від штату Огайо  - Шерродом Кэмпбеллом  Брауном, нас вразилонеформальність та відкритість спілкування. Виявилося, що так звана «кава з сенатором» - це правило неформальних зустрічей для вирішення будь-яких питань. Кожен четвер будь-хто може випити кави з високо посадовцем, обговорити та  вирішити свої проблемні питання.

   

  Якими є головні враження від поїздки?

  Акрон – красиве, традиційно промислове місто, яке поєднало в собі зручності великого «сіті» з аурою маленького містечка. Нас вразило те, що Акрон тричі отримував всеамериканську нагороду Національної Громадської Ліги як місто, що досягло значних успіхів у місцевому управлінні та участі мешканців в розвитку громади. Тому не дивно, що представників українського місцевого самоврядування запросили саме сюди.

   

  Акронці можуть похвалитися своїм самоврядуванням?

  Безперечно. Можна навіть сказати – похвалитися врядуванням громади. Оскільки відразу відчувається різниця в ставленні американських та українських мешканців до місцевих питань. Для американців природно, що кожен має не тільки свої беззаперечні права, але й обов’язки приймати участь в розвитку громади, міста, свого району…

   

  Чим же відрізняється американське місцеве самоврядування, робота місцевої влади та депутатів, від українського?

  Наші делегати були запрошені на засідання Міської ради міста Акрона, яка складається лише з 13 членів: 10 обирається від  кожного району міста та трьох, що представляють загальні інтереси. Також, особливістю місцевого самоврядування є те, що в місті існує посада міського голови (мера міста), який обирається всією громадою та посада менеджера – професіонала своєї справи, який призначається мером для виконання своїх обов’язків по управлінню містом. Цікаво, що мер впроваджує закони лише з резолюції міської ради, тобто лише з дозволу громади. Оскільки основний принцип американського самоврядування – громада вирішує всі питання.

   

  Невже американське і українське суспільство настільки відрізняється? З першого погляду здається, що українське «моя хата з краю» повинно бути дуже близьким до відомого американського індивідуалізму?

  Напевно, що різниця в тому, що для нас – «хата з краю» означає «нічого не хочу робити». Тоді як Акрон показав, що американський індивідуалізм – це концепція «допоможи собі сам». Тобто американці не чекають благ та «милості» від влади, а беруть ініціативу в свої руки, самостійно вирішуючи як покращити своє життя, як зробити так, щоб твоє місто було зручним, комфортним, сучасним, як покращити умови праці, освіту дітей чи охорону здоров’я. Як громада вирішила – так і потрібно діяти. Тут дійсно громада має реальний вплив на розвиток міста в усіх питаннях. І ми в цьому впевнились підчас спілкування з заступником мера Лорейн Дункан, яка розповіла нам про те, що місцева громада мала бажання створити мережу громадських шкіл в місті і задля вирішення даного питання на місцевому референдумі ухвалила рішення про стягнення додаткового податку з жителів міста. Завдяки такій активній громадській позиції мешканців, сьогодні, місто має одну з найкращих в Америці систему шкільної освіти, а школярі мають значно вищий рівень знань та підготовки в порівнянні з однолітками з інших міст.

   

  Як  мешканцям вдається, не зважаючи на свою зайнятість та  особисте життя, знаходити час на управління громадськими справами?

  Для цього вони створюють потужні регіональні громадські організації, які не просто намагаються контролювати дії влади, а разом з мешканцями дійсно вирішують всі нагальні місцеві питання. Під час вивчення американського досвіду розвитку громади для українських делегатів було організовано ділові зустрічі з  ГО «Університетське паркове об’єднання», яка займається розвитком території навколо Акронського університету та ГО «Ділове партнерство Акрона», яка займається розвитком ділового центру міста (озелененням, безпекою, прибиранням, організацією культурного дозвілля, розвитком інфраструктуру, громадським порядком……). Найбільше нас вразив той факт, що громадські організації в Америці займаються масштабним соціальним будівництвом (скуповують земельні ділянки, розробляють інвестиційні та будівельні проекти, зводять житлові комплекси та бізнес-центри…..) Так наприклад, ГО «Університетське паркове об’єднання» протягом найближчих двох років планує збудувати житловий комплекс для студентів та викладачів на території Університету. Дані  проекти фінансуються за рахунок місцевих донорів та проведення франдрейзингових компаній. Особливої уваги заслуговує той факт, що громадські організації проводять потужні адвокасі компаній в своїх районах міста з метою запровадження додаткових податків з їх жителів для подальшого фінансування вищевказаних соціальних проектів.

   

  Це звісно так. Але не зрозуміло, як мешканці підтримують громадські організації на практиці? Невже в кожного акронця купа вільного часу і зайвих грошей?

  Відповідь на це питання, ми отримали відвідавши Фонд громади Акрона та United Way. Фонд громади Акрона має 57 річну історію своєї діяльності, 140 млн. долл. недоторканого капіталу, 400 іменних фондів, 10 млн. дол. наданих для реалізації 891 грантового проекту на території міста Акрона у 2012 р. Будучи професіоналами, маючи значний досвід та довіру в громаді - Фонду вдається побудувати продуктивні відносини з мешканцями, представниками місцевого бізнесу та корпораціями, які сміливо довіряють йому свої кошти для реалізації соціальних програм. Також, з досвіду організації United Way нам вдалося дізнатись, що в США надзвичайно розвинене волонтерство, коли кожен мешканець може допомогти не грошима, а своєю працею, вільним часом, творчістю тощо.

   

  Ви проживали в американській родині? Як Вас приймали?

  Чудово. Ми з колегою проживали в сім’ї Стокс – власника продюсерської компанії та асистентки проректора в Університеті Акрона. На вихідні ми мали змогу разом з родиною відвідати: Клівлендський  музей мистецтва, де зібрано близько 40 000 робіт, серед яких були роботи таких відомих художників як: Моне, Ван Гог, Пікассо, Дега та іншіх, Клівлендський ботанічний сад з незабутньої виставкою квітучих орхідей та Музей машин. Цікавою міжкультурною подією стало відвідування Фестивалю націй в Акронському театрі та галереї сучасного мистецтва.

  Однією з переваг програми «Відкритий світ» - є можливість дізнатися про країну, спілкуючись з американською родиною. Американці гостинні та приємні люди. З Америки мені вдалося привести рецепт бананового кексу. І звичайно, я сподіваюсь, що господарі теж дізналися багато нового та цікавого про культуру та традиції  України.

   

  Як живуть українці в Америці ?

  В Клівленді – найближчому великому місті від Акрона проживає  потужна українська діаспора (близько 200 000 українців). Завдяки зусиллям активістів діаспори в Клівленді вдалося відкрити Український музей-архів. Заснований в 1952 р. з метою збереження українських видань та публікацій про Україну -  музей сьогодні став потужним центром української культури та духовності, місцем зустрічі патріотів своєї країни. Наша делегація мала можливість відвідати музей,  зустрітися з української діаспорою в Клівленді, згадати минуле та обговорити плани на майбутнє.

   

  Дякуємо за таке цікаве інтерв’ю. Як представник місцевого самоврядування, що можете побажати вознесенській громаді?

  Вірити в себе, у свої можливості. Американський досвід нам доводить: громада – це та єдина сила, яка може змінювати своє життя на краще. Будьмо не просто сторонніми спостерігачами у своєму місті, на своїй вулиці, а небайдужими, ініціативними жителями громади!

   

  Детальніше: http://voznesensk-cf.org.ua/sidebar-left/novini/2013/02/25/vlada-chi-gromada-hto-v-ogajo-golovnij.html