Кропивницький, Україна adm.iscm@gmail.com

Висновки аудитів

Освітні проекти інформаційної служби *

Прихильники німецької теорії трьох літер "К" навряд чи зрозуміли б жінок, які залишивши родину, дітей та кухню подалися у дальні краї переймати заокеанський досвід по діяльності громадських організацій. Серед тих представниць українського жіноцтва, що побували в 1996-у на тритижневому семінарі в Америці була і Олена Гаращенко, директор обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д. Чижевського. З цього, власне, все і розпочалося. Запалена ідеями тендерної рівності, керівник закладу, в якому працюють переважно жінки, почала шукати однодумців серед своїх колежанок. І хоча спочатку до складу ініціативної групи входило не більше трьох осіб, згодом прибічниць жіночої активності побільшало. Прийняття Пекінської платформи дій Четвертої Всесвітньої конференції ООН зі становища жінок остаточно переконали ініціативну групу в тому, що потрібно щось в цьому житті змінювати. Енергійні, сповнені знань і бажання працювати жінки вирішили створити організацію, яка б допомагала знайомим і незнайомим подругам власноруч будувати своє життя. Оскільки головною формою діяльності організації було обрано інформування, то і назвали її обласною інформаційною службою з актуальних питань жіноцтва" (ОЖІС). Пріоритетами ОЖІС стали питання тендерної рівності, жіночого лідерства, запобігання торгівлі жінками, і як це не дивно на перший погляд звучить - жіночих людських прав. Спочатку була робота над Довідником жіночих організацій Кіровоградської області. Потім - створення інформаційної бази даних з актуальних питань жіноцтва та низка семінарів і тренінгів, провідною тезою яких було досягнення тендерної рівності. Наприклад, кілька проектів ОЖІС було спрямовано на вирішення проблеми попередження насильства в сім'ї та торгівлі жінками.

В рамках одної з програм для жінок, що хотіли б працювати за кордоном проводилася і низка спеціальних тренінгів ти не одна.". Популярність заходу була настільки високою, що інколи це навіть заважало. Доходило і до казусів. Принаймні ніхто не сподівався, що на тренінги, які розраховані на суто жіночу аудиторію проситимуться і чоловіки. Представників сильної статі було стільки, що організаторам навіть довелося подумати над тим, щоб змінити назву тренінгу на більш нейтральну. Поступово від вузько жіночої тематики ОЖІС перейшла до проблем загальних. Вже третій рік діє проект мережа громадянської освіти". Саме з його допомогою на базі 7 центральних та міських бібліотек регіону відкрито інформаційно-ресурсні центри, кожен з яких оснащено комп'ютерами, принтерами та літературою з відповідної тематики. Передбачена проектом і оплата Інтернет - зв'язку.

Гідно оцінивши переваги новітніх технологій, в цьому році в ОЖІС почали працювати над ще одним проектом. Спрямований він на розвиток громадянського суспільства і пов'язаний з електронним врядуванням. Оскільки термін для нас досить незвичний, то про нього і поговоримо.

Активно обговорювати можливості нового напрямку у колах інформаційних фахівців почали лише на початку минулого року. Власне, електронне врядування - це той напрямок, що дозволяє громадянам мати повну інформацію про діяльність органів влади і навіть дає їм можливість брати участь в розробці тих, чи інших рішень. Таким чином, абстрактне словосполучення прозорість влади" поступово переходить в площину реальну, а заразом і віртуальну. На базі бібліотеки ім. Д.Чижевського вже створено повнотекстову комп'ютерну базу даних, що вміщує документи обласної держадміністрації та обласної Ради. Вже зараз у краєзнавчому відділі бібліотеки нараховується більше 100 опублікованих та неопублікованих документів, постанов, рішень, розпоряджень, тощо. Сюди входить інформація про місцеві бюджети та податки, комунальну власність, приватизацію, а також інші відомості соціально-економічного, культурного та освітнього характеру. Одне слово - всі питання, що висвітлюють життя місцевих громад. Аналогічну інформацію, до того ж не лише обласного а й районного рівня можуть отримати і громадяни з 21 району області. Відрадно і те, що база даних поповнюється щоденно.

Взагалі, як показує світова практика, публічні бібліотеки є потужними інформаційними центрами місцевої спільноти. Це вони акумулюють інформацію, що допомагає у задоволенні життєвих потреб громадян і гарантує їм права та свободи. І дуже гарно, що в Обласній інформаційній службі з актуальних питань жіноцтва це розуміють.

Вул. Карла Маркса, 24, м. Кіровоград, Україна 25006

тел. (0522)226575 факс: (0522)226506

e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

www.ozis.kr.ua; www.library.kr.ua

* - НДО-Інформ №10 (22) жовтень, 2003

ІСКМ