Кропивницький, Україна adm.iscm@gmail.com

Висновки аудитів

Освіта не має вікових меж *

Якщо тобі не байдужа доля країни, то ти повинен неодмінно виконувати головну умову - працювати. І працювати добре!

Вважала так завжди і це було моїм головним принципом в роботі, хоча я, як і багато інших, не змогла уникнути такої проблеми, як «професійне вигоряння». Так було недовго, адже все в нашому житті можна змінити, варто лише захотіти: якось переглядаючи новини у Facebook, я відкрила для себе веб-сторінку «Центр місцевої активності», підписалась на неї і щоразу щось там для себе знаходила і занотовувала. Дописувачі із різних регіонів України ділились своїми успіхами в розвитку громад. Для мене це було щось «захмарне», адже в нас (смт.Іванків Київської області) на даний момент, грудень 2018 року, ще не створено ОТГ. Але громада має розвиватись попри всі закони і рамки. Тому і вчилась на досвіді інших.

Хто шукає - той знаходить…Так я стала слухачкою Інституту соціокультурного менеджменту м. Кропивницький. Хоча, коли заповнила анкету до участі, і отримала підтвердження, то не вірила, що мене зарахують, адже де живу я і де м. Кропивницький. Так вважала, бо до цього часу не була учасницею подібних навчань не тому, що не хотіла, а тому що це занадто дорого для зарплати бібліотекаря.

Все змінилось з моменту мого першого знайомства з командою Інституту соціокультурного менеджменту (ІСКМ)!

Спочатку це був Проект «Участь через залучення», далі участь в Проекті «Школа громадської участі – 4»: нас, таких всіх різних, запросили, об’єднали і навчають.

Відмінною особливістю такого навчання є реалізація соціально важливих ініціатив у своїх громадах, на основі набутих знань та використання досвіду успішних ініціатив.

Все стало складатись, немов пазли з картинки, якою я собі уявляла мою роботу далі: з листопада місяця ми проводимо навчання Університету третього віку з комп’ютерної грамотності для людей поважного віку – відвідувачів та працівників Іванківського територіального центру в кількості 10 чоловік.

Щосереди, відвідуючи наші заняття, слухачки отримують необхідні для повноцінного існування в сучасному світі знання, відчувають себе потрібними, усвідомлюючи, що життя продовжується і межі пізнання не існує.

Таке навчання дозволяє слухачкам розкрити у собі ті таланти, які були недоступні за роботою, клопотами і родинними проблемами, а тому хто ще працює - дає можливість утриматись на роботі, адже сучасний світ вимагає вміння роботи за комп’ютером.

Згідно статистики, велика кількість людей похилого віку не мають необхідного досвіду роботи з комп’ютером та сучасними гаджетами. І це створює для них певний дискомфорт у повсякденному житті: ефект відстороненості від інформаційно-комунікаційних технологій.

І саме таке навчання комп’ютерної грамотності, надає додаткові можливості для реалізації власних потреб, інтересів, долучатися до життя соціуму. Адже комп’ютер вже давно перестав бути чимось незвичним, він став невід’ємною частиною побуту сучасного українця.

Слід зауважити, що слухачами Університету третього віку на базі Іванківської центральної районної бібліотеки є лиже жінки. Така гендерна нерівність пояснюється слабкою соціальною та громадянською мотивацією у чоловіків, великою кількістю стереотипів й упереджень стосовно нових знань. В той же час, чоловіки набагато рідше опиняються без роботи, ніж жінки в поважному віці.

Звичайно, чоловіки теж звертаються до нашої бібліотеки з метою навчання комп’ютерної грамотності. Вже понад п’ять років ми працюємо в цьому напрямку, але не так систематично, як зараз: зазвичай проводили консультування по запиту користувача, індивідуально. Тепер маємо більше можливостей, адже дізнавшись про таке навчання на базі нашої бібліотеки, районне керівництво відразу подарували нам ще один комп’ютер і запевнили нас у подальшій співпраці. Так, комп’ютерний парк наш налічує вже 6 робочих станцій, підключених до мережі Інтернет.

Бо саме сучасна бібліотека має вагомі переваги у конкуренції з іншими інформаційними структурами. Тому, виходячи із цього, ми і намагаємось шукати нові форми і методи нарощування бібліотечного конкурентоздатного потенціалу. І ми, бібліотекарі, виступаємо сьогодні у ролі посередників, провідників в масиві джерел інформації і шляхів її отримання.

При допомозі інформаційних технологій, наша бібліотека надає певний перелік послуг:

- подача заявки на вступ до вищого навчального закладу;

- Skype-зв’язок (понад 10 країн світу);

- юридичні консультації, використовуючи Інтернет у бібліотеці;

- допомога з працевлаштування в бібліотеці;

- запис до лікаря або пошук медичних закладів/ послуг;

- подання податкової звітності он-лайн;

- замовлення квитків он-лайн: на потяг, на автобус, на літак, на концерт, кіно/ театр, на спортивні події та ін..

Сучасні інформаційні технології - це реалії сьогодення. Комп’ютеризація, забезпечення вільного доступу до мережі Інтернет, надає можливості користувачам мати однаковий доступ до інформації для освіти, культурного збагачення, фахової діяльності, самовдосконалення. А ми їм в цьому допоможемо!

Навчився сам – навчи інших: виграють всі! Такий девіз нашої участі в Проектах Інституту соціокультурного менеджменту.

Дякуємо вам! Ви допомагаєте, надихаєте, мотивуєте!

* - "НДО-Інформ" №3 (56), 2018

Світлана Годун,

Провідний бібліотекар центральної районної бібліотеки

смт. Іванків Київської області

ІСКМ