Кропивницький, Україна adm.iscm@gmail.com

Висновки аудитів

Як підготувати юних соціальних аніматорів до роботи у громаді*

-Ви пройшли навчання з «Анімації громадської діяльності», чи вдалося вам втілити знання у своїй діяльності?

Олена Резніченко: Побувавши на навчанні з «Анімації громадської діяльності», ми зрозуміли, що можемо використовувати нові методи та інструменти у нашій роботі, тобто поєднувати бібліотечні форми роботи і соціальну анімацію. Наприклад, нещодавно провели з дітьми захід «Країна знань» на формування довіри та лідерських якостей, де країну знань захопили темні сили. Кожен учасник заходу отримав роль літературного героя і представляв себе чому ж саме він заслуговує довіри, які сили має і чому гідний стати лідером. Після представлення кожного героя, діти, заплющивши очі по черзі за командою вибирали якому герою вони довіряють. У нас були різні герої – і Баба Яга, Чахлик Невмирущий, Гаррі Поттер та інші герої. Вийшло так, що персонаж Баби Яги отримав всі голоси за недовіру. Діти були в захваті і казали «чого так мало». Інші методики, які також зацікавили дітей це «Друкарська машинка» та «М’ячі».

Олена Блага: Ще цікаво і весело було, коли ми з молоддю використали методику «Візитка» або як ми її назвали «Літературна маїчка», переформатовавши її на бібліотечний лад – попереду маїчки необхідно було написати «що я вже прочитав», позаду «що я хочу прочитати». Молодь читає. Вони згадали все, що читали ще у початкових класах.

- Які результати ви побачили після проведення заходів у бібліотеці із використанням соціальної анімації?

Олена Резніченко: Діти, молодь почали активніше ходити до бібліотеки. Масовість. Підвищилася довіра до бібліотеки.

Олена Блага: Раніше, коли запрошували на заходи у бібліотеці зустрічали такі відповіді «У мене справи…Я не можу». А зараз всі діти приходять на захід і приходять вчасно, з «охотою» ідуть до бібліотеки. Раніше такого не було.

Олена Резніченко: Перше, що ми провели, коли приїхали з тренінгу «Анімація громадської діяльності», це провели з молоддю картування громади. У нас була карта вже нашої Новопразької селищної ради. Ми запропонували молоді – щоб вони хотіли ще у громаді, які інфраструктури розвинути, створити те, що в нас не має. Молодь звернула увагу на будинок побуту, музичні школи, садочки, молодь визначила потребу у створенні нового футбольного та баскетбольних полів.

Олена Блага: І діти побачили, що це діє. На друге картування громади ми запросили вже до участі і представників влади громади – голова і заступник нашої ОТГ. Діти представили своє бачення громади. Розповіли, що їм не надто зручно грати у футбол на витоптаному полі. Як результат, влада молодь почула і на другий день після зустрічі привела до ладу футбольне поле, на якому тепер діти масово залюбки грають. Діти побачили, що такий інструмент діє. Молодь почала говорити. Зрозуміли, якщо ти активіст, хочеш змін – не мовчи, пропонуй.

- Враховуючи ваш достатній досвід роботи з дітьми та молоддю, чи можете надати кілька порад як варто залучати молодь до участі у заходах та взаємодіяти з нею?

Олена Блага: Молодь любить діалог, вони хочуть бути почутими. На бібліотечних заходах молодь не любить, коли їм просто щось так читаєш, вони одразу ж відволікаються в свої телефони. А коли іде діалог, спілкування, що супроводжується ігровими формами роботи – результат втішний, молодь спілкується.Спостереження, спілкування, спільна діяльність з молоддю - чи бачите ви серед них майбутніх громадських активістів?

Олена Резніченко: Так, двоє наших молодих учнів, які дійсно націлені на розвиток громади. Ми їх запросили до участі у програмі «Добре», яка діє у нашій ОТГ. В результаті, вони вже виступали зі своїм проектом «Здоровий спосіб життя» на придбання вуличних тренажерів для жителів селища.

Олена Блага: Незабаром буде створена молодіжна громадська організація на базі Будинку дитячої та юнацької творчості у співпраці з нашою бібліотекою, ось подали вже статут, чекають його затвердження. У будинку творчості буде облаштована кімната, поставлені комп’ютери.

Олена Резніченко: І ще нам влада подарувала гру «Світ громад». Проводили цю гру з молоддю, вони були у захваті. Плануємо провести світ громад з владою. Ми будемо працювати з молоддю від імені нашої громадської організації, оскільки як бібліотека у нас свої форми роботи. Але вже пробували працювати і разом з бібліотекою.

 

Інтерв’ю з Оленою Благою та

Оленою Резніченко,

учасницями проекту «Участь через залучення»,

ГО «ГРОАЛ», Новопразька бібліотека, смт. Нова Прага, Кіровоградська область

* Інформаційний бюлетень "НДО-Інформ"№2 (55), 2018

ІСКМ