Кропивницький, Україна adm.iscm@gmail.com

Висновки аудитів

Мелленіали сьогодення: новатори доброчесності та інклюзивності

Яка роль молоді у розвитку місцевої демократії – фундаментальна. Нові принципи демократії мають будуватися на доброчесності та інклюзивності, і молодь, в свою чергу, додає до цих підходів інноваційного забарвлення. Попри ентузіазм і активність, молодь потребує навчання, програм для розвитку та підтримки. Саме однією з таких є програма U-inn 2.0: RELOAD, що спрямована на підтримку молодіжних інновацій для сприяння доброчесності та інклюзивності в регіонах України. Цьогоріч з 5 по 7 липня програмою було проведено масштабний захід для молоді -  Молодіжний табір інновацій «U-Inn 2.0: RELOAD: Перезапуск місцевої демократії», участь у якому взяла участь Анастасія Шевченко, асистентка проектів  Інституту соціокультурного менеджменту.

Хоч навчання у таборі тривало лише три дні, але воно було мега насиченим: дискусії, мотиваційні промови, обмін досвідом, лекційні сесії, робота в групах, розробка і синтез ідей, ігри тощо.

Меседж заходу, що найбільше привернув увагу «Молодь це не майбутнє, - це сьогодення».

Тож ключові панелі заходу:

«Доброчесність демократичних процесів в Україні” за участі Катерини Риженко (ТІ, Україна), Денис Бігус (Bigus.Info), Віталія Шабуніна (Центр протидії корупції), Андрія Кулібаби (Громадська рада доброчесності), Сергія Лобойко (Центр розвитку інновацій). Під час дискусії порушили питання участі молоді у політиці, зокрема, молодь є тією категорією, яка діє за принципами доброчесності, і саме вона може привнести у політику прозорість, чесну підзвітність і результат. Але постає інша проблема - чи має молодь необхідний досвід, критичне мислення оцінки ситуації. Саме для цього молодь має брати участь у таких програмах як U-Inn 2.0: RELOAD. Також обговорювалися критерії доброчесності, дієві шляхів подолання корупції та інновації впровадження «е-демократії» у громадах країни.

- “Інклюзивність демократичних процесів в Україні” - на даній сесії поняття та сутність інклюзії розглядалися у декількох напрямках.  Зокрема, обговорюючи права ЛГБТ, Тимур  Левчук (“Точка опори”) зазначив, -  «Ви не повинні виступати за права ЛГБТ, ви виступаєте за свої права і робите інклюзію, насправді, для себе. Розширюючи права однієї групи, - ви розширюєте власні права!». Аліна Марненко представила дуже цікавий проект  - музей “Третя після опівночі”, який є єдиним в Україні інтерактивний музей, де всі екскурсії проходять в абсолютній темряві та у супроводі незрячих гідів. Аліна розповіла про історію створення музею, про те як відвідавши його, люди змінюють своє відношення людей до проблеми адаптації умов для людей із порушенням зору. Також обговорювалися питання ВПО, інтеграції людей з інвалідністю, гендерної рівності – «це про повагу і любов, яка вимірюється рівними можливостями!».

В рамках табору проводилися тематичні майстер класи, які учасники мали змогу відвідати, отримати практичні поради від спікерів, пропрацювати над ситуаціями громадської участі. Зокрема, учасник: “Позитивний розвиток молоді та антикорупція: чому одне неможливе без іншого”. Сесія SACCI про молодь та інструменти боротьби з корупцією від Михайла Корюкалова; “Місцева демократія: як впливати” від Івана Омеляна (Реанімаційний пакет реформ); “Інклюзивність - це про участь” від Марії Нікітіної (ГО «Рада жіночих ініціатив»); “Як технології можуть допомогти змінити та зміцнити місцеву демократію: civic tech” від Олександра Краковецького (DonorUa); “Креатив та нестандартні підходи для розвитку демократії” від Марії Фронощук (Platfor.ma); “Сучасні тренди в антикорупції – технологічні рішення, блокчейн, штучний інтелект, аналітика даних та інше”.

Напрочуд важливою частиною табору була робота в групах над програванням ситуацій навколо тематики корупції за допомогою гри із практичного посібника «Набір інструментів для роботи з молоддю 1.0».  Учасники мали змогу тримати знання та практичні навички написання інноваційних проектних заявок, зокрема: «доброчесний та інклюзивний підхід до дизайну проекту, розбір прикладів у групах від Надії Бабинської та Анни Острікової; «Принципи інновації від ПРООН. Як ефективно спланувати та реалізувати проекти. Робота в групах над розробкою прототипів проектів» з Оксаною Косенко (ПРООН).

Аби зануритися у сутність понять доброчесності та інклюзивності, координаторка U-Inn Надія Бабінська представила учасникам результати дослідження «Хвороби місцевої демократії», де акцентувала увагу на умови, які впливають на демократичні процеси в регіоні: щільність населення; економіка (бідність, середній клас); міграція; залежність бізнесу; церква; безпека; корупція. Розповіла про доброчесність та інклюзивність уполітиці, громадському секторі, медіа тощо.

Отже, космічний політ в інноваційному напрямку розвитку місцевої демократії відбувся успішно. Близько сотні молодих активних громадян отримали інструменти для локальної роботи на місцях, що в результати дасть поштовх на подолання корупції, громадської пасивності, аби громади насправді стали доброчесними та інклюзивними.

ІСКМ